Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya
info@exclion.net
0850 308 82 24
Giriş
Kayıt Ol
TR | EN

Google Ugc ve Sponsored Tanımlamalarını Duyurdu

Google kullanıcıların link alışverişi yapmasını kontrol altında tutmayı istiyor. Geçtiğimiz yıl sponsorlu linkler için sadece “nofollow” tanımının kullanılmasını aksi halde ceza işlemi uygulanacağını duyurmuştu. Dün Google forumunda yapılan bu duyuru ile artık “rel ugc” ve “rel sponsored” tanımlamaları da kullanılabilir hale getilrildi.

Rel “sponsored”  tanımlamasını ücretli alınmış bağlantılar, sitenizdeki bannerlar, sponsorlu içerikler ve karşılıklı anlaşmalar için kullanabilirsiniz. Kısaca karşılığında ücret alınmış linkleri Google bu şekilde tanımlayacak diyebiliriz.

Kullanımı: 

Rel “ugc” tanımlaması ise User Generated Content(kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) kısaltmasından geliyor. Sitenizin youm kısmında gelen linklere, forum sitelerinde kullanıcıların verdiği linkler bu tanım sayesinde Google tarafından daha kolay ayırt edilebilecek. 

Kullanımı: 

Rel “nofollow”  Uzun yıllardır kullanılan ve son yıllarda popülerleşen nofollow etiketi ise link verilen sayfaya sitenizin domain puanının aktarılmamasını sağlıyor. Diğer nedenler geçerli olmadığında ancak site değerlerinizi link verdiğiniz siteye aktarmak istemediğinizde nofollow etiketini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mevcut Nofollow Linklerimi Değiştirmeli Miyim?

Google’ın duyurusunu okurken ilk aklıma gelen soru buydu. Ancak yapılan açıklamaya göre nofollow etiketi hala etkili olduğu ve sitenizin değerlerini link verdiğiniz sayfaya aktarmadığı için bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Halihazırda nofollow etiketleriniz Google tarafından tanınmaya devam edecek.

Birden Fazla Rel Etiketi Kullanabilir Miyim?

Google blogundaki içeriğe göre artık birden fazla rel etiketi kullanabilirsiniz. Örneğin sponsorlu bir forum içerisine link ekleyen ziyaretçilerin eklediği bağlantılara rel=”ugc sponsored” etiketi kullanabilirsiniz. Ayrıca nofollow’u da yeni etiketlerle kullanmanız mümkün. Yani kullanıcı tarafından oluşturulmuş linkleri rel=”nofollow ugc” şeklinde ayırabilirsiniz.

Reklam veya Sponsorlu Linklerim için Nofollow Tanımı Kullanıyorum, Değiştirmeli Miyim?

Hayır, eğer ücretli içeriklerinizde nofollow tanımlaması kullanmışsanız bir işlem yapmanıza gerek yok. Google bunun için ceza uygulamayacaktır. Ancak yeni bağlantılarınızda rel=”sponsored” kullanmanızı öneririz.

Neden Yeni Tanımlamaları Kullanmalıyım?

Google yayınlanan rehberde bu soruyu da cevaplamış. Yeni tanımlamaları kullanan web sitelerini daha iyi tarayabileceklerini ve üstü kapalı şekilde onlara öncelik vereceğini belirtmiş. Yani ugc ve sponsored güncellemesi sıralamalarda olumlu bir etki sağlayabilir.


Blog
Http Kodları, Http Kodlarının Anlamları Nelerdir?
White Hat Seo Nedir?
Black hat seo nedir?
Rel Sponsored nedir, Sponsored Etiketi ve Seo
Linktree Nedir? Neden Linktree Kullanmalısınız?
Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? İdeal Bounce Rate Oranı
Google Ugc ve Sponsored Tanımlamalarını Duyurdu
Medya Satın Alma Ajansları ve Medya Planlama Ajansları Ne İş Yapar? Aralarındaki Fark Nelerdir?
Sinemalarda Gördüğümüz Reklamlar: Captive Audience
Digital Native (Dijitalin Yerlileri) ve Dijitalin Göçmenleri
Dofollow ve Nofollow Link Arasındaki Farklar Neler?
Risturn nedir?
Facebook ve İnstagram için Form Toplama Reklamları Nasıl Oluşturulur?
İçerik pazarlamasında altın kurallar: Markalar nelere dikkat etmeli?
Native Reklam Nedir?
İçerik Pazarlaması Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Tanıtım Yazısı Nedir
Footer Linkler ve Seo: Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tanıtım Yazısı Nedir?
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp