Sesli Komut Türkçe İngilizce Fransa Almanya
info@exclion.net
0850 308 82 24
Giriş
Kayıt Ol
TR | EN

Footer Linkler ve Seo: Nedir? Nasıl Kullanılır?

Birkaç yıl öncesine kadar çok popüler olan ve Google güncellemeleri ile gitgide popülaritesini yitiren footer linkler gerçekten işe yarıyor mu? Veya daha çok merak edilen o soru: Footer linkler zararlı mı?

Bu içeriğimizde footer linklerin güncel seo faaliyetlerine etkisini ve nasıl etkili şekilde kullanabileceğinizi keşfedeceğiz.

Eğer doğru kullanılırsa footer bağlantılar web sitesinin organik trafiğini ciddi düzeyde artırabilmektedir.

Footer Link Nedir?

Footer linkler adından da anlayabileceğiniz gibi web sitesinin en alt kısmına yerleştirilen bağlantılardır. Web sitesinin footer adı verilen alt kısmında yer alan bu linkler site içi gezinme deneyimini artırmak için iç bağlantılar içerebileceği gibi farklı bir web sitelerine de yönlendirilebilir.

Footer Linkler Hala İşe Yarıyor Mu?

 Buna evet veya hayır şeklinde yanıt vermek maalesef çok zor. Ancak, yerleştirmiş olduğunuz footer link web siteniz ile ilgili ve tamamlayıcı bir url’e gidiyor ise kullanıcı deneyimini artırmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca arama motorları halen web sitelerini tararken footer bağlantıları da dizinine eklerler. Footer kısmına eklenecek link hem kullanıcı deneyimini artırabilir hem de link verilen site için pozitif bir seo puanı oluşturabilir.

Footer Linkler Hakkında Birkaç Bilgi

  • Öncelikle footer linkleri iç ve dış linkler olarak ikiye ayırmak gerekir. İç footer linkler site içi navigasyon tarzı bir görevi üstlenirken dış linkler farklı bir siteye yönlendirilir.
  • Footer linkler eklenirken kullanıcı deneyimini en üste çıkaracak ilgili bir web site linkinin siteye dahil edilmesi gerekir ancak bilmeniz gereken düşük tıklama oranları elde edeceğinizdir. Footer linkler sayfanın üst kısmında yer alan linklere göre doğal olarak daha az tıklanacaktır. Ancak arama motorları yine bu linkleri görecektir. 
  • Footer linkler hedef web sayfasının görünürlüğünün artmasına ve otoritesinin artmasına yardımcı olabilir. 
  • Web sayfasında çok fazla footer link çıkışı olması arama motorları tarafından olumsuz olarak algılanabilir ve sıralama kayıpları yaşanabilir. Ayrıca sitenizin alt kısmında çok fazla link çıkışı yer alması ziyaretçilerinizde kafa karışıklığına sebep olabilir ve kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir.

 

Sonuç olarak; Footer linkler doğru kullanıldığında web sitenizin daha fazla trafik almasına ve arama motorlarındaki otoritesinin yükselmesine yardımcı olabilir. Kullanıcı deneyimi için link alışverişi olan sitelerin ilgili olması, çok fazla link çıkışı yapılmamış site seçilmesi seo çalışmanız için olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Footer link nedir?

Footer link, bir web sitesinin footer bölümüne yerleştirilen, farklı sayfalara ve harici web sitelerine yönlendirilen bağlantılardır.

Footer linkin avantajları nelerdir?

Footer linkler, web sitesinde gezinme kolaylığı, seo görünürlüğünü artırma, belirli sayfaların otoritesini yükseltme gibi birçok avantaj sağlayabilir.


Blog
Http Kodları, Http Kodlarının Anlamları Nelerdir?
White Hat Seo Nedir?
Black hat seo nedir?
Rel Sponsored nedir, Sponsored Etiketi ve Seo
Linktree Nedir? Neden Linktree Kullanmalısınız?
Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? İdeal Bounce Rate Oranı
Google Ugc ve Sponsored Tanımlamalarını Duyurdu
Medya Satın Alma Ajansları ve Medya Planlama Ajansları Ne İş Yapar? Aralarındaki Fark Nelerdir?
Sinemalarda Gördüğümüz Reklamlar: Captive Audience
Digital Native (Dijitalin Yerlileri) ve Dijitalin Göçmenleri
Dofollow ve Nofollow Link Arasındaki Farklar Neler?
Risturn nedir?
Facebook ve İnstagram için Form Toplama Reklamları Nasıl Oluşturulur?
İçerik pazarlamasında altın kurallar: Markalar nelere dikkat etmeli?
Native Reklam Nedir?
İçerik Pazarlaması Nedir?
Sosyal Medya Yönetimi Nedir?
Tanıtım Yazısı Nedir
Footer Linkler ve Seo: Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tanıtım Yazısı Nedir?
Hızlı iletişim
İletişim Bilgileri
facebook İnstagram Youtube
Whatsapp