Sosyal medyada hepimiz bir sayfayı incelerken mutlaka beğeni sayısını göz önünde bulundururuz. Yüksek beğeniye sahip sayfalar ister istemez bir güven, bir prestij oluşturur ziyaretçide. Ancak sayfalar için beğeni sayfası değerlendirme için tek kriter değil.

Beğeniden Çok Etkileşim Önemli

Sosyal medyada yüksek takipçi sayısına sahip olmak önemlidir. Sayfanızı ziyaret edenlerin güzel bir ilk izlenime sahip olmasına büyük etki sağlar. Ayrıca birçok firma da başarısını takipçi ve beğeni sayısına göre yorumlar. Önemli bir kriter olan takipçi sayısı kolay manipüle edilebilir olması ve sayfa içi hareketi göstermemesi nedeniyle tek başına değerlendirme ölçütü olmamalıdır. Diğer yandan sayfanızda paylaştığınız gönderilere gelen beğeni, yorum ve paylaşımlar markanızın daha çok kişi tarafından duyulmasını ve sosyal medya başarınızın artmasını sağlar. Öyle ki 10 bin takipçiye sahip ancak 3-5 beğeni alan bir sayfaya göre 2 bin beğenili ancak onlarca yorum alan bir sayfa daha başarılıdır diyebiliriz.

Etkileşim Oranı Nedir?

Etkileşim oranı kısaca; İçeriğin hitap ettiğiniz kitle tarafından ne oranda tüketildiğini veren bir değerdir. Paylaşımlarınıza yapılan yorumlar, aldığınız paylaşımlar vs. etkileşim oranını doğrudan etkiler. Sosyal medya raporlarında sıkça tercih edilen bu metrik, ilgili hesabın takipçilerce ne kadar benimsendiğini gösterir.

Hesaplanışı;

Sayfanızın O Dönem Beğeni Sayısı+Yorum Sayısı+Paylaşım Sayısı


İçerik Sayısı/ Fan Sayısı x 100

Formül biraz karışık gelebilir. Şimdi bir örnekle hesaplamayı anlatalım; X sayfamız 1-30 Eylül arasında 9000 takipçiye sahiptir. Yaptığımız 30 paylaşım 540 beğeni, 400 yorum ve 65 paylaşım almıştır. Şimdi bunları formüle yerleştirip hesaplamayı yapalım. 540+400+65= 0,33 30/9000×100 Yani sayfamızın engagement rate(ziyaretçilerin sayfa ile etkileşime geçme oranı) 0,33 çıkmıştır. Genellikle sektör içerisinde 1 üzerindeki değerler başarılı olarak sayılır. Örnekteki hesabımızın etkileşim oranı yetersizdir.

Etkileşim Oranı Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Vurucu ve kaliteli görseller her zaman dikkat çeker. Sosyal medya paylaşımlarınızda mutlaka özgün ve dikkat çeken fotoğraflar tercih edin. İdeal görsel/yazı oranının %20 üzerine çıkmaması gerektiğini unutmayın.
  • Paylaşımlarınızda çok resmi dil kullanmayın. Yer yer emoji, hafif espriler yapmanız takipçilerinizin sayfanız ile yakınlık kurmasına olanak sağlayacaktır.
  • Her sayfanın belli takipçi kitlesi vardır. Sizin hedef kitleniz sabah erken saatlerde sosyal medyada etkin olabilir. Bunları analiz ederek kitlenize göre yayın planı yapmanız etkileşimi ciddi oranda artırabilir.

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.