Arama motoru optimizasyonunda, black hat seo bazı site sahiplerinin tercih ettiği bir yöntemdir. Peki black hat seo nedir? Black hat kavramı, doğal olmayan illegal yöntemlerle, bir sitenin arama trafiğini artırma çalışmalarıdır. Organik SEO işlemleri, Google tarafından onaylanmış ve uzmanlar tarafından kabul gören metotlar barındırır. Black hat SEO ise, agresif ve etik dışı metotlar içerir.

Arama motorlarının amacı, kullanıcılara en iyi deneyimi sağlamaktır. Bundan dolayı, herhangi bir arama sorgusunda sadece kaliteli, bilgi verici siteler ön plana çıkar. Black hat SEO çalışmalarının amacı, Google ve diğer arama motorlarını manipüle etmektir. Siyah şapka, yani etik dışı yöntemlerin tamamını kapsayan teknikler spam, saldırı ve birçok uygulama içerebilir.

Black hat SEO çalışmaları ceza alma sebebi mi?

Google, milyonlarca web sitesini, robotlarıyla her gün kontrol ediyor. Bunun dışında, sitelerin linkleri, içeriğin kalitesi gibi birçok kriter inceleniyor. Black hat SEO, siteyi öne çıkarmak için kural dışı tüm faaliyetleri kapsar. Öyle ki, bir başka web sitesinin içeriğini çalmak dahi buna dahildir. Black hat SEO metotlarından, web site sahipleri kesinlikle uzak durmalıdır. Bu çalışmalar kısa sürede olumlu etki gösterse dahi, uzun vadede site zarar görecektir.

Google, black hat SEO metotlarını uygulayan sitelere, ağır cezalar verir. Sitenin indeks cezası alması başta olmak üzere, birçok yaptırımı vardır. Black hat SEO teknikleri içinde yer alan cloaking (gizleme), scraped content (kopya içerik) ve diğer yöntemler, bir sitenin rakiplerine karşı da dürüst olmaması anlamına gelir.

Black hat SEO teknikleri uygulayan sitelerde, otorite puanının düşmesi, organik ziyaretçi sayısının uzun vadede azalması kesindir. Tekrarlayan gereksiz anahtar kelimelerin yoğun olduğu içerikler, kullanıcılara değer katmaktan uzaktır. Bundan dolayı, web site sahipleri organik, doğal optimizasyon tekniklerini içeren white hat SEO’yu tercih etmelidir.

 

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.