Daha fazla ziyaretçi trafiği almak için siteler arama motorları tarafından ilk sayfalarda görünmek isterler. Pek çok farklı metottan biri olan tanıtım yazıları aralarında en çok tercih edilenidir. Tanıtım yazısı anahtar kelimeler ve ilgili linklerle yazılan özgün yazılardır. SEO çalışmalarında en etkili backlink yöntemlerinden biri olan tanıtım yazıları sayesinde web siteniz anahtar kelime kullanımına göre üst sıralarda çıkabilir. Sitenizin üst sıralarda gözükmesinin yanında sitenizin pek çok farklı dinamik etkileşim almasına da olanak verebilir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

İyi bir tanıtım yazısı nasıl yazılabilir? Biraz yazma yeteneğine ihtiyacınız olacak ve sitenizin içeriğine göre daha detaylı bir yazı planı hazırlayabilirsiniz. İyi bir tanıtım yazısı akıcı, bilgi verici ve net olmalıdır. Ziyaretçilerinizle etkileşime geçmek için ve onlara yazınızı okuması için ilgi çekici bir makale sunmalısınız.

İyi bir tanıtım yazısının uzunluğu ortalama 150 kelimeyi civarında olmalıdır. Eğer kelime sayınız kısa olursa yazınızda vermek istediğiniz anlam bütünlüğü kaybolabilir bunun zıttı olarak eğer uzun yazarsanız makaleniz sıkıcı hale gelebilir. Tanıtım yazınızda yazım ve imla kurallarına dikkat etmelisiniz. Tanıtım yazınız tamamen özgün olmalı ve web sitenizin içeriğini doğrudan yansıtmalıdır.

Advertorial Nedir?

Advertorial kelimesi İngilizce “advertising” yani reklam ve “editorial” yani yazı ile ilgili anlamına geliyor. Bu iki kelimenin birleştirilmesiyle bu kelimeyi Türkçe “yazılı reklam” şeklinde tanımlayabiliriz. Bu tanıtım şekli yazılarla oluşturulan bir model olarak anlaşılsa da içeriğinde görsel veya video malzemeleri kullanılabilir. Bu durum ziyaretçiye en yakın reklam türünü seçmesine ve içerikten istediği şekilde faydalanmasına imkan tanır. Advertorial diğer görsel reklamcılık metotlarıyla karşılaştırıldığında en başarılı modeldir çünkü tüm projeler için uygundur ve daha verimli sonuçlar ortaya çıkartır.

Backlink Nedir?

Google’ın web sitelerini arama sonuçlarında sıralamak için kullandığı algoritma ve sitenize verilen değeri bir puan sisteminde gösterir. Bu sistem “Page Rank” olarak adlandırılır. Backlink ise bir web sitesinin başka bir web sitesine vermiş olduğu linklerdir. Backlinkler, ziyaretçilerin sitenizle etkileşimini arttırır dolayısıyla sitenizin “Page Rank” değeri yükselmiş olur. Kaliteli, faydalı, kalıcı, ücretli ya da ücretsiz doğrudan size gelen bir backlink sitenize değer katacaktır bunun yanında bilinirliğiniz ve güvenilirliğiniz artacaktır.

Tanıtım Yazısının Faydaları Nedir?

Uzun tanıtım yazıları dikkat çekmeyecektir. Bunun yanında kısa yazılan yazılarda değersiz olarak algılanacaktır. Bu ikisinin arasında ideal kelime sayısını bulup ilgi çekici tanıtım yazınızı yazmanızın ne gibi bir etkileri olabilir? Tanıtım yazısının en iyi 5 faydasını sıralamak istersek;

1-İyi hazırlanmış bir tanıtım yazısının web sitenizin ilk sıralarda görünmesine olanak verir.

2-Sitenizin kalite puanını olumlu etkiler.

3-Web sitenizin Trust Rank ve Moz Rank değerlerini yükseltir.

4-Özgün ve kaliteli bir baclink yapısı inşa edersiniz.

5-Baclinkler sizin referanslarınızdır ve otoriter, güçlü sitelerce verilmesi web sitenizin etkileşim oranını arttıracaktır.

Tüm bunlarla birlikte dijital bir reklam yapmış olacaksınız ve doğrudan web sitenizin tanınırlığını sağlayacaksınız.

Tanıtım Yazısı Başlığı Nasıl Belirlenir?

Tanıtım yazısı başlığınızın konuyla ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Başlığınızın ilgi çekici olmasını sağlayın, ziyaretçi de merak uyandırabilecek bir başlık türü seçebilirsiniz. Örneğin siteniz arabalar ile ilgili içerik üretiyor olsun “En Hızlı X Markası Nedir?” olabilir. Ziyaretçinin merakını giderecek başlıkları seçebilirsiniz. Empati kurmayı da deneyebilirsiniz. Siz ziyaretçi olsanız hangi anahtar kelimeyi yazardınız?

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu tanıtım yazıları sitenizi tanıtmak için yararlanabileceğiniz en verimli reklam metotlarından biridir. Tanıtım yazılarında kullanılan bağlantılar ve anahtar kelimeler uzun süre sitelerde kalır ve doğru hazırlanmış bir tanıtım yazısı, iyi seçilmiş anahtar kelimelere sahip olursa arama motorlarınca ön sıralarda çıkma şansı artacaktır.

SEO uyumlu tanıtım yazısının kelime sayısı ortalama 250 civarında, özgün, kolay anlaşılır olmalıdır. En fazla 3 anahtar kelimeye sahip olmalı ve bu 3 anahtar kelime ziyaretçiye vermek istediğiniz ve dikkatini çekmek istediğiniz en önemli mesaj yazınızın en başına konuşlanmalıdır.

Yani tanıtım yazınızdaki ilk cümleniz anahtar kelimeleri barındırmalıdır. Bu anahtar kelimelere en az 1 en fazla 2 bağlantı verebilirsiniz. Yazı içeriğiniz konuyla birebir uyumlu olmalı h2, h3, h4, h5 etiketleri içerisinde planlı bir şekilde dağıtılmalıdır. Yazım kurallarına ve imla kurallarına önem göstermelisiniz. Ayrıca tanıtım yazınızın SEO uyumunu daha iyi hale getirmek ve içeriğinizi zenginleştirmek için fotoğraf ve video materyalleriyle destekleyebilirsiniz.

 

 

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.