Uzun uğraşlar sonucu hazırlamış olduğumuz sitelerimizi elbette ki arama motorlarında üst sıralarda görmek isteriz. Bir site arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda çıkarsa ziyaretçilerin etkileşimi de o daha fazla olmaktadır. Web sitelerini üst sıralara taşımak için birçok metot mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edileni tanıtım yazılarıdır.

Kısaca özetlemek gerekirse, tanıtımı yapılacak site ile uygun içerikli, ilgili anahtar kelimeler ve linkler ile oluşturan yazıya tanıtım yazısı adı verilir. Kaliteli sitelerden alınacak tanıtım yazıları, ilgili site için arama motorlarınca referans kabul edilecek ve sıralama, site otoritesi vb. birçok konuda yükselme sağlayacaktır.

Katkısı oldukça fazla olan tanıtım yazılarının etkili olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır;

  • Tanıtım yazıları özgün ve bilgi verici olmalıdır.

Siteleriniz için yayınlanacak tanıtım yazıları kesinlikle kopya içerik olmamalıdır. Kopya yazı sitelerinizin arama motorlarında gerilemesine ve hatta tamamen sıralamadan çıkmasına neden olabilir. Yazılacak yazılar okuyucusuna fayda sağlamalı, sadece anahtar kelimeleri yerleştirmek için yazılmamalıdır. Ziyaretçi etkileşimi olan yazılar daha etkili olmaktadır.

  • Tanıtım yazısı içinde sitenizin hedef kelimelerinden link verilmelidir.

Siteleriniz için yayınlanacak tanıtım yazılarında link çıkışı mutlaka uyumlu hedef kelimenizden yapılmalıdır. Exclion.com için yayınlanacak bir tanıtım yazısında Seo kelimesinden link çıkışı yapılması gibi.

  • Tanıtım yazılarında çok fazla link çıkışı yapılmamalıdır.

Bir tanıtım yazısında ne kadar çok link çıkışı yapılırsa, kelimelerin arama motorunca değeri o kadar düşecektir. Tanıtım yazılarınızda en fazla üç link çıkışına yer vermeniz anahtar kelimelerinizin arama motorlarınca değerini yüksek tutacaktır. Ayrıca tanıtım yazılarında farklı bir siteye ait link bulundurulmamalıdır.

  • Tanıtım yazıları için ideal kelime aralığı 250-500 kelime’dir.

Bir yazı ne kadar uzun olursa o kadar işe yarar olmayacağı gibi ne kadar kısa olursa da o kadar işe yaramaz olmayacaktır. Web siteniz için kullanıcı faydası en yüksek olacak şekilde 250-500 kelime aralığında tanıtım yazıları yayınlamanız idealdir. 250 kelimenin altında yazılar arama motorlarınca kısa algılanabileceğinden değeri düşük olacaktır.

  • Tanıtım yazınızda resim, video gibi görsel kaynaklar eklemeniz faydalı olacaktır.

Yazılarınız için olan görsellere etiket eklemeniz sitenizin görsel arama sonuçlarında yükselmesini beraberinde getirecektir. Tanıtım yazılarında asla url olarak farklı bir siteden görsel alınmamalıdır. Ayrıca yazı içerisindeki görsel unsurlar kullanıcı değerini artıracaktır.

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Benzer İçerikler