Google, 2019’un Eylül ayında gerçekleştirdiği yeni güncellemeyle, nofollow linkler için alt seçenekleri tanıttı. Rel sponsored ve Rel UGC bunlar içinde yer alıyor. Nofollow linkler, link verilen sitenin takip edilmemesi ve indekslenmemesi anlamına geliyor. Ancak nofollow link, farklı amaçlarla verilebiliyordu. Google’ın 2019 güncellemesinde ortaya koyduğu Rel sponsored nofollow ve Rel UGC nofollow, bunları ayırmayı sağladı.

Rel Sponsored nedir yanıtına gelirsek, bir mecranın sponsorlu link yayınladığını ifade etmesi tanımını yapabiliriz. Yani, bir blog veya haber sitesi, para karşılığında linki yayınlıyorsa, bunu Rel sponsored nofollow olarak girebilir. Böylece Google, ilgili linkin sponsorlu olduğunu anlar. Sponsored etiketiyle birlikte gelen Rel UGC ise daha farklı UGC, user generated content, yani kullanıcı içeriklerini ifade ediyor. Linklerin, kullanıcı tarafından verilmesi durumunda Rel UGC kullanılabilir. Örneğin, bunun en basit örneğin Ekşi Sözlük yazarlarının entryleridir. Ayrıca blogunuza gelen yorumlarda kullanıcıların eklemiş olduğu linkler de UGC alt etiketinin kullanımı için güzel bir örnektir.

Sponsored etiketi nedir, hangi durumlarda kullanılır?

Sponsored etiketi, Google’ın reklam, sponsorluk ve ödeme alma durumunun olduğu linklerde bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bir nofollow linki türü olan Rel Sponsored, aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • Kazanç ortaklığı gibi reklam bağlantıları
  • Tanıtım yazıları
  • Sponsorluklar
  • Ücret karşılığında verilen bağlantılar

Web sitenizde, yukarıdaki bağlantı çeşitlerine Rel Sponsored vermeniz durumunda, bir eksi puan hanenize yazılmaz. Sadece, Google’a bu bağlantıların sponsorlu olduğunu ve bağlantıların takip edilmemesi gerektiği yönünde mesaj göndermiş olursunuz.

HTML link kodları üzerinde, aşağıdaki ifadeyi oluşturduktan sonra sponsored vermiş olacaksınız

<a href=”http://www.orneksite.com.tr/” rel=”sponsored”>link</a>

Rel Sponsored etiketi ve SEO hakkında bilmeniz gerekenler

Backlink building, SEO’nun önemli bir parçası. Dofollow ve nofollow linkleri doğru yapılandırmak oldukça önemli. Google, Rel Sponsored güncellemesini birkaç sene öncesinde yaptı. Ancak geçmişte, binlerce düzeltilmesi gereken web siteleri olabilir. Google bu durumla ilgili, geçmişe yönelik düzenleme yapılması şartı olmadığını açıkladı. Yani geçmişte, ücretli linklerde Rel Sponsored düzenlemesi yapmanıza gerek yok.

SEO açısından sorunsuz bir web projesinde, link türleri önemini hala koruyor. Bundan dolayı, dofollow ve nofollow linkler kadar sponsored ile UGC link yapılarını kullanmayı unutmayın.

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.