Google kullanıcıların link alışverişi yapmasını kontrol altında tutmayı istiyor. Geçtiğimiz yıl sponsorlu linkler için sadece “nofollow” tanımının kullanılmasını aksi halde ceza işlemi uygulanacağını duyurmuştu. Dün Google forumunda yapılan bu duyuru ile artık “rel ugc” ve “rel sponsored” tanımlamaları da kullanılabilir hale getilrildi.

Rel “sponsored”  tanımlamasını ücretli alınmış bağlantılar, sitenizdeki bannerlar, sponsorlu içerikler ve karşılıklı anlaşmalar için kullanabilirsiniz. Kısaca karşılığında ücret alınmış linkleri Google bu şekilde tanımlayacak diyebiliriz.

Kullanımı: 

Rel “ugc” tanımlaması ise User Generated Content(kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) kısaltmasından geliyor. Sitenizin youm kısmında gelen linklere, forum sitelerinde kullanıcıların verdiği linkler bu tanım sayesinde Google tarafından daha kolay ayırt edilebilecek. 

Kullanımı: 

Rel “nofollow”  Uzun yıllardır kullanılan ve son yıllarda popülerleşen nofollow etiketi ise link verilen sayfaya sitenizin domain puanının aktarılmamasını sağlıyor. Diğer nedenler geçerli olmadığında ancak site değerlerinizi link verdiğiniz siteye aktarmak istemediğinizde nofollow etiketini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Mevcut Nofollow Linklerimi Değiştirmeli Miyim?

Google’ın duyurusunu okurken ilk aklıma gelen soru buydu. Ancak yapılan açıklamaya göre nofollow etiketi hala etkili olduğu ve sitenizin değerlerini link verdiğiniz sayfaya aktarmadığı için bir değişiklik yapmanıza gerek yok. Halihazırda nofollow etiketleriniz Google tarafından tanınmaya devam edecek.

Birden Fazla Rel Etiketi Kullanabilir Miyim?

Google blogundaki içeriğe göre artık birden fazla rel etiketi kullanabilirsiniz. Örneğin sponsorlu bir forum içerisine link ekleyen ziyaretçilerin eklediği bağlantılara rel=”ugc sponsored” etiketi kullanabilirsiniz. Ayrıca nofollow’u da yeni etiketlerle kullanmanız mümkün. Yani kullanıcı tarafından oluşturulmuş linkleri rel=”nofollow ugc” şeklinde ayırabilirsiniz.

Reklam veya Sponsorlu Linklerim için Nofollow Tanımı Kullanıyorum, Değiştirmeli Miyim?

Hayır, eğer ücretli içeriklerinizde nofollow tanımlaması kullanmışsanız bir işlem yapmanıza gerek yok. Google bunun için ceza uygulamayacaktır. Ancak yeni bağlantılarınızda rel=”sponsored” kullanmanızı öneririz.

Neden Yeni Tanımlamaları Kullanmalıyım?

Google yayınlanan rehberde bu soruyu da cevaplamış. Yeni tanımlamaları kullanan web sitelerini daha iyi tarayabileceklerini ve üstü kapalı şekilde onlara öncelik vereceğini belirtmiş. Yani ugc ve sponsored güncellemesi sıralamalarda olumlu bir etki sağlayabilir.

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.