Digital native veya Türkçe anlamı ile dijitalin yerlileri terimi genel olarak teknolojinin yaygınlaşmasından sonra doğan bireyler için kullanılan bir sınıflandırmadır diyebiliriz. 2001 yılında Mark Prensky tarafından ilk kez kullanılmıştır. Kavrama göre dijital yerliler, çok erken yaşta teknoloji ve özellikle mobil cihazları hayatlarının ayrılmaz parçası haline getirirler.

Araştırmalara göre dijital yerliler, hayatlarının tümünde teknoloji ile iç içe olduklarından, teknolojik gelişmelerin yoğun olmadığı dönemlerde dünyaya gelen büyüklerine göre yeniliklere daha iyi adapte olabilme yeteneğine sahiptirler. Dijital yerliler haber almak için dijital medyayı geleneksel medyaya tercih eder.

Dijitalin göçmenleri ise adından da anlaşılacağı üzere yerlilerin aksine teknoloji ile doğar doğmaz değil, sonradan tanışan bireylerdir.  Onlar için ana haber alma kaynağı hala geleneksel medyadır.(televizyon, gazete, dergi vs.)

İnternet ve teknolojiyi yerliler gibi hayatlarının merkezine yerleştirmemiş olan göçmenler iletişim kurmada yüz yüze iletişimi tercih eder.

Dijital yerliler ile göçmenler için en iyi örneği öğrenciler ile öğretmenleri göstererek verebiliriz. Öğrenciler dijitalin yerlisiyken öğretmenler göçmenleridir.

Blogumuza abone olun.

Sektörden en yeni haberler mailinize gelsin.